Z času na čas mnohí z nás zažijú, že sa im vytvorí pľuzgier. Môže to byť prinajmenšom nepríjemné a nepohodlné a v niektorých prípadoch je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť. Ale väčšinou ich dokážete ošetrovať sami a zabezpečiť, aby sa do nich nedostala infekcia a vyliečili sa rýchlo a bez väčších ťažkostí.
Čo sú pľuzgiere?
Pľuzgiere sú „vrecká“ naplnené čírou tekutinou, ktoré sa tvoria medzi hornými vrstvami kože (epiderma) a jej spodnými vrstvami (derma). Táto bublina s tekutinou sa vytvorí pri poškodení kože. Funguje podobne ako bublinková fólia, čiže tlmí a chráni krehkú dermu pred ďalším poškodením. Za normálnych okolností sa pľuzgier vytvorí preto, že nosíte veľmi tesnú obuv (ktorá sa trie o pokožku), prípadne ak sa koža dostane do kontaktu s veľmi horúcim alebo studeným povrchom, následkom čoho vznikajú popáleniny alebo omrzliny. Tvorbu pľuzgierov môže vyvolať aj infekcia alebo alergická reakcia.
Mierny pľuzgier sa naplní čírou tekutinou, krvavé pľuzgiere budú červené alebo čierne a ťažko infikované typy sú plné zeleného alebo žltého hnisu. Ak si myslíte, že máte infikovaný pľuzgier prípadne pociťujete intenzívnu bolesť a cítite sa nepríjemne, mali by ste ihneď navštíviť lekára. Vyhľadať lekára je nevyhnutné aj vtedy, ak sa pľuzgier vytvorí na viečkach, ústach alebo genitáliách alebo pri náhlom vytvorení viacerých pľuzgierov.
Ako ošetrovať pľuzgiere
Väčšina pľuzgierov sa približne po týždni vylieči sama. Existujú spôsoby, ako ich ošetrovať, aby ste zmiernili ich nepríjemné prejavy. Hlavne si treba zapamätať, že nesmiete narušiť pokožku, aby pľuzgier nepraskol. Koža pod ním je veľmi citlivá a jemná, prasknutie pľuzgiera môže viesť k oveľa väčšej bolesti a možnej infekcii.
Aby ste zabránili náhodnému prasknutiu pľuzgiera (napr. ak sa vytvoril na nohe a topánka sa trie o kožu), chráňte pokožku na pľuzgieri vhodnými prostriedkami, ako sú náplasť alebo obväz, aby sa nenarušila. Nenoste príliš tesnú obuv, až kým sa nezahoja všetky pľuzgiere na nohách. V prípade, že pľuzgier praskne, presvedčte sa, že všetka tekutina vytiekla, a použite antiseptický krém, obväz alebo náplasť – predídete tak prípadnému zhoršeniu stavu. Navštívte lekára, ak je postihnuté miesto bolestivé alebo zapálené.
Ako zabrániť vzniku pľuzgierov
Jednoduchým riešením ako v budúcnosti predísť trápeniu s pľuzgiermi, je pohodlná, nie príliš tesná obuv a netreba zabúdať ani na nosenie ponožiek (najmä pri športe). Ak si kúpite nové topánky, noste ich len občas – alebo s hrubými ponožkami – až kým ich nerozchodíte. Pri práci s nástrojmi alebo používaní telocvičného náradia ako aj pri prenášaní nádob do a z horúcej rúry používajte ochranné rukavice. A nakoniec v oblastiach, kde je veľká pravdepodobnosť uštipnutia hmyzom, sa chráňte prípravkom odpudzujúcim hmyz, pretože aj uštipnutie hmyzom môže vyvolať vznik pľuzgierov.