Po jemne opálenej pokožke bažíme pri akomkoľvek počasí. Keď sa však slnko prestane hrať na skrývačku, opekať sa v horúčave celé hodiny nie je skratkou k opálenej pokožke – môže to byť skôr škodlivé a nebezpečné. Poradíme vám, ako sa bezpečne opáliť dozlatista.
Používajte a pravidelne nanášajte ochranný faktor SPF
Skôr než pôjdeme ďalej, musíme si niečo povedať o faktore ochrany pred slnkom SPF (z angl. sun protection factor). Pred nejakými desiatimi rokmi sme po produktoch a opaľovacích krémoch s ochranným faktorom SPF možno siahli iba počas horúcich slnečných dní na pláži. Ale v súčasnosti máme oveľa viac poznatkov, a preto sa odporúča používať ochranný faktor SPF ako súčasť každodennej rutiny.
Celá pokožka je citlivá na UV (ultrafialové) žiarenie a môže dôjsť k jej poškodeniu, ak nie je chránená – boli hlásené rôzne problémy od urýchlenia procesu starnutia až po zvýšené riziko rakoviny kože. Ochranný faktor SPF funguje ako štít a chráni pokožku pred účinkami škodlivého žiarenia UVB (lúče spôsobujúce spálenie pokožky) a niektoré emulzie chránia aj pred žiarením UVA (lúče vyvolávajúce zmeny pokožky od opálenia až po starnutie).
Pozrime sa na niekoľko mýtov o opaľovaní. Po nanesení ochranného faktora SPF:
- - stále sa MÔŽETE opáliť, takže ho používajte aj vtedy, keď sa snažíte len o jemné opálenie,
- - MUSÍTE opaľovací krém nanášať pravidelne a všeobecne najmenej každé 2 hodiny. Nezabúdajte však, že ak sa potíte alebo kúpete v bazéne/mori, je potrebné ho používať ešte častejšie,
- - NEMÔŽETE zostať na slnku celý deň, hoci ste „chránení“, a mali by ste uplatňovať aj ďalšie kroky bezpečného opaľovania, ako je vyhľadávanie tieňa, nosenie klobúka a slnečných okuliarov.
Dodržujte pitný režim
V snahe dosiahnuť žiarivý odtieň pokožky vás osviežujúci morský vánok môže zvádzať k tomu, že zostanete na slnku dlho bez hydratácie organizmu. Či už sa opaľujete na ležadle alebo zavadíte o slnko len pohľadom na cestách, vaše telo potrebuje vodu – a to veľké množstvo. Fľašu s vodou majte vždy po ruke a často popíjajte – ak je to nevyhnutné, nastavte si pripomienku. A nie, ľadové kávy a ovocné smoothie sa do príjmu vody nezapočítavajú. Ak sa potíte v horúčave, vypite najmenej 2 litre (8 pohárov denne) a viac.
Hydratácia nekončí po západe slnka, udržujte preto pokožku vyživenú zvlhčovaním od hlavy po päty. Vyhľadávajte produkty a krémy na opaľovanie s obsahom aloe vera kvôli ich chladivému účinku na pokožku dlhodobo vystavenú slnku.
Načasujte si opaľovanie
Slnko najviac škodí, keď je najsilnejšie, preto sa odporúča vyhnúť sa v určitých denných hodinách priamym slnečným lúčom a vyhľadať nejaký tieň.
Hodiny najintenzívnejšieho žiarenia sa líšia zo dňa na deň, od krajiny ku krajine, preto si vždy pozrite miestnu predpoveď počasia, kde sú najpresnejšie informácie. Obvykle by ste však mali byť na slnku opatrní (alebo sa mu vyhnúť) medzi 11:00 – 15:00 hodinou.
Umelé opálenie
Najbezpečnejším spôsobom opaľovania je neopaľovať sa vôbec. Nemusíte vyjsť z domu ani na krok a vaša pokožka sa môže pýšiť zlatistým leskom, a to vďaka experimentovaniu so širokým výberom produktov na umelé opálenie. Od emulzií s postupným tmavnutím, ktoré vytvárajú atraktívnu žiarivú pleť, až po penu na opaľovanie a zlaté bronzery – finta so zlatistou pokožkou tak začína v uličke s produktami na umelé opálenie.
Prirodzený tón pleti môžete vylepšiť aj premysleným použitím mejkapu, od tmavšieho kontúrovania po rozjasňovač s obsahom pigmentu.