Všetci vieme, že by sme si mali chrániť pokožku opaľovacím krémom pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Nie každý ale vie, čo je ochranný faktor SPF. Používate dostatočne vysoké faktory? Čo znamenajú uvedené hodnoty? Ako to vlastne funguje?
Dnes odpovieme na najčastejšie otázky o ochrannom faktore SPF, aby ste si bez ohľadu na ročné obdobie mohli byť istí, že si správne chránite pokožku pred slnkom.
1. Čo znamená skratka SPF?
Skratka SPF je prevzatá z anglického výrazu „sun protection factor“, čo znamená „ochranný faktor proti slnku“, a vyjadruje, ako dlho bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku pred ultrafialovým (UV) žiarením.
2. Čo znamenajú hodnoty ochranného faktora SPF?
Keď si vyberáte opaľovací krém, vidíte, že sú označené rôznymi hodnotami. Tieto hodnoty vyjadrujú, ako dlho by trvalo, kým by vám slnečné UV žiarenie spálilo pokožku, ak by ste daný produkt použili presne podľa pokynov. Ochranný faktor SPF30 by mal napríklad chrániť pokožku pred spálením 30-krát dlhšie ako v prípade bez použitia ochranného krému.
Pri rozhodovaní, akú hodnotu vybrať, je vhodnou voľbou akýkoľvek faktor v rozsahu od 30 do 50. Faktor nižší ako 30 nemusí pokožku dostatočne chrániť, kým produkty s hodnotou vyššou ako 50 môžu obsahovať vysokú koncentráciu účinných zložiek a spôsobiť podráždenie pokožky (o účinných zložkách si povieme neskôr).
3. Koľko produktu s ochranným faktorom SPF treba použiť a kedy ho naniesť znovu?
Na tvár by ste si mali naniesť o niečo viac ako pol čajovej lyžičky opaľovacieho krému a na celé telo najmenej 6 plných čajových lyžičiek, a to minimálne 15 minút predtým, ako vyjdete na slnko. Rovnako ako pri iných druhoch starostlivosti o pleť však musíte intuitívne reagovať na potreby svojho tela.
Krém nanesený na pokožke začína hneď pôsobiť a rozkladať sa, preto je vo všeobecnosti dobré nanášať ho opakovane každé dve hodiny. Nezabudnite, že niektoré faktory môžu urýchliť znehodnoteniu opaľovacieho krému, napríklad dotýkanie sa tváre, plávanie lebo cvičenie vonku, preto ho naneste dostatočné množstvo.
4. Ako vlastne opaľovací krém funguje?
Všetky opaľovacie krémy obsahujú účinné látky, ktoré absorbujú alebo odrážajú škodlivé slnečné žiarenie. Chemické prísady v produktoch s ochranným faktorom SPF obsahujú účinné látky, ktoré sa vstrebávajú do pokožky, pričom opaľovacie krémy obsahujúce minerálne účinné látky, ako je oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý, chránia pokožku tým, že UV lúče odrážajú aj absorbujú.
5. Čo je širokospektrálny opaľovací krém?
Najlepšou alternatívou, pokiaľ ide o starostlivosť o pokožku na slnku, je širokospektrálny opaľovací krém na ochranu pred oboma typmi slnečného žiarenia – UVB (opaľovacie) a UVA (spôsobujúce dlhodobé starnutie).
6. Aký je rozdiel medzi slnečným žiarením UVA a UVB?
Skratka UV znamená „ultrafialové“ a z mnohých typov slnečného žiarenia existujú dva, ktoré preukázateľne prispievajú k dlhodobým kožným problémom vrátane rakoviny kože – žiarenie UVA a UVB.
Žiarenie UVA má väčšiu vlnovú dĺžku a je spojené so starnutím pokožky, čo je príčinou ďalších kožných problémov, ako je pigmentácia, alebo môže viesť až k rakovine kože. Žiarenie UVA preniká hlbšie do pokožky, má dlhodobé účinky a je dostatočne silné na to, aby pôsobilo na pokožku aj cez sklo.
Žiarenie UVB má kratšiu vlnovú dĺžku, spôsobuje spálenie od slnka a vyvoláva určité typy rakoviny kože.
Obe UV žiarenia sa líšia v tom, ako pôsobia na pokožku, ale je mimoriadne dôležité chrániť sa pred ich škodlivými účinkami po celý rok.
7. Musím používať ochranný faktor SPF každý deň?
Jednoducho povedané: áno! Či už slnko svieti alebo nie, stále sme citliví na škodlivé účinky žiarenia UVA a UVB, takže je dobré používať ochranný faktor SPF. Ochranný faktor SPF nájdete aj v mejkapoch a kozmetických produktoch, ktoré môžete jednoducho začleniť do svojej každodennej kozmetiky.