Máte problém s pojmami v kozmetike? Bez ohľadu na to, či sa pokladáte za profesionálku alebo ste si len začali tvoriť všeobecnú súpravu, nikdy nezaškodí osviežiť si znalosti. Začneme so starostlivosťou o pleť. Zameriame sa na dva z obľúbených a účinných produktov – účinný hydratačný prostriedok a šikovné sérum – a pozrieme sa na ne zblízka. Od hlavného účelu po obal: pripravte sa na nabifľovanie všetkých rozdielov medzi týmito nevyhnutnými kúskami...
-
Účel
Na úvod je dôležité spomenúť, že ich nemožno navzájom zamieňať – to je bežný omyl. Hoci sú si v niečom podobné, slúžia na odlišné účely.
Primárnym účelom hydratačných prostriedkov je zvlhčovať pleť. Môžu mať aj iné účinky (napr. filter pred slnečným žiarením), no hlavnou úlohou hydratačného prostriedku je zvlhčovať. Aj sérum môže hydratovať pleť, no nie je to jeho primárna funkcia. Séra dokážu ošetrovať všetko od vrások po hyperpigmentáciu, preto sa zameriavajú na špecifické problémy pleti.
-
Hmotnosť
Sérum je omnoho ľahšie v porovnaní s hydratačným prostriedkom, čo mu umožňuje preniknúť hlbšie do pokožky. Hydratačné prostriedky majú väčšie molekuly a sú ťažšie, pretože zvlhčujú epidermu (hornú vrstvu pokožky).
-
Balenie
Ak chcete zrakom zistiť, či je produkt hydratačný prostriedok alebo sérum, pozrite sa na obal. Väčšina sér je plná koncentrovaných zložiek a mala by sa používať šetrne. Preto sa často predáva v malých fľaštičkách s pipetovým aplikátorom alebo pumpičkou. Vďaka tomu je nanášanie produktu presnejšie, napr. sa môžete zamerať na T-zónu alebo na oblasť okolo očí.
Hydratačný prostriedok sa má používať denne, preto má buď obal s vrchnáčikom so závitom alebo obal, z ktorého sa vytláča.
-
Spôsob aplikácie
Séra majú pomáhať pri rozličných problémoch s pleťou, preto sa niektoré odporúča používať len večer a iné sa môžu používať častejšie (informácie nájdete vždy na štítku). Sérum sa má vždy nanášať po očistení a tonizácii pleti, no pred hydratačným prostriedkom, a nikdy by nemalo nahrádzať zvlhčovací proces napriek tomu, že samo môže byť hydratačné.